Rady pro správný výběr matrací

 

Rady pro výběr zdravotní matrace

V dnešní době na trhu najdeme spousty matrací různých materiálů, výšek, značek, výrobců a technologií. Každá matrace je samozřejmě slovy prodejců nejlepší, anatomická, skvělá, pohodlná a zaručuje dlouhý spánek. Ale jak se v nabídce vyznat a vybrat tu pravou?

V zásadě dnešní matrace můžeme dělit na dvě základní skupiny: pružinové a pěnové. Pružinové matrace dominovaly trhu v minulém století a matrace bez „pér“ ani nebyla považována za matraci. Jak šel vývoj kupředu, trh se od pružinových matrací odklonil a dnes již z valné většiny trhu vévodí matrace pěnové. Pěnou je myšlen polyuretan neboli PUR pěna. Často se setkáváme s označením „molitan“ nebo „molitanová matrace“. Molitan je obchodní značkou polyuretanové pěny konkrétního výrobce a je vyráběn tradičními postupy. V matracích na Slevomat.cz však najdete materiály, které jsou již technologicky vyspělejší.

Jak dlouho taková matrace vydrží?

Matrace mají dvě životnosti - mechanickou a hygienickou. Matrace z moderních materiálů mají mechanickou životnost delšínež hygienickou. Každá matrace by se však po cca 8 letech měla vyměnit, a to právě z hygienických důvodů. Ve spánku naše tělo vypotí až litr tekutin plný odpadních látek. To všechno „schytá“ matrace, kde se vlhkost kupí, a při nejlepší péči v ní zbytky škodlivin zůstávají. Jak asi víte, někteří prodejci Vám slibují záruku na matrace až 30 let. Sami posuďte, jak by se Vám spalo na 30 let staré matraci, plnou zárodků nasbíraných za desetiletí.

Jakou zvolit velikost matrace?

Obecné pravidlo říká, že matrace by měla být vyšší než tělo nejlépe o 20 cm (minimum je 10 cm), a co nejširší – ideál 90 a více cm. Proto vyšším postavám jednoznačně doporučujeme prodlouženou délku. Oblíbeným dilematem je postel pro partnery 160x200cm nebo 180x200 cm : jedni upřednostňují celistvou dvojmatraci, jiní dvě různé matrace. Hraje zde roli jiná preference tvrdosti a komfort. Pokud mají partneři jinou představu o tuhosti matrace a navíc nechtějí cítit partnerův pohyb (zejména otáčení), doporučujeme zvolit tzv. partnerské matrace (viz další text). Nevýhodou je mezera mezi matracemi, výhodou naopak snazší manipulace a větší „klid“ na lůžku. Pokud ale partneři upřednostňují tělesnou blízkost bez mezery, bude pro ně vhodná celistvá dvojmatrace. Nevýhodou však je horší manipulace a to, že partneři mohou cítit vlnění matrace při pohybu toho druhého. Rodina s dětmi nebo psími mazlíčky ocení dlouhou a širokou postel. Ne vždy se dětem líbí ve vlastní postýlce, když je u rodičů tak dobře !

Speciální kategorií jsou postele pro mladé. Ač tato kategorie v minulém století prakticky zanikla, neboť sektorový nábytek s ní jednoduše nepočítal, nyní opět stoupá na žebříčku popularity. Tyto postele mají většinou rozměr 120x200cm nebo 140x200 cm a říká se jim „jeden a půl postele“ nebo také „postele na přilehnutí“. Jsou primárně určené pro denní spaní jednoho člověka, poskytují ale možnost občasného přespání druhého.

Jak se o matraci starat?

Aby Vám matrace dlouho vydržela, je potřeba o ni pečovat. Pro udržení hygieny lůžka doporučujeme vedle snímatelného potahu dokoupit i tzv. vrchní matraci nebo chránič matrace, jakousi dodatečnou vrstvu, která zachytí pot, vlhkost a bakterie. Matraci je vhodné čas od času vyluxovat vysavačem, popřípadě vyklepat a řádně vyvětrat. Pro udržení tvaru je nutné matraci pravidelně otáčet, aby se zabránilo proleženinám.

A co potah? Je důležitý pro výběr matrace?

Ano, potah je velmi důležitý. Vybírejte matrace, které mají snímatelné a pratelné potahy. Ty kvalitní mají potah vyroben ze dvou samostatných částí, takže můžete matraci používat, i když máte půlku potahu zrovna v pračce. Měly by být kvůli hygieně pratelné aspoň na 60°C.  Naše potahy mívají luxusní vzhled, vysokou gramáž proševu a jsou velice příjemné na dotek. Některé, např. u matrací Geltech®, jsou opatřeny plastickým proševem, který podporuje ortopedické vlastnosti a provzdušnění výrobku. Někdy bývá potah obohacen např. výtažky z Aloe Vera, citrusů, levandule a eukalyptu.

A nyní již k samotnému výběru matrace:

Měkká či tvrdá? Toť věčná otázka. Zatímco v České republice stále panuje názor, že zdravá matrace = tvrdá, nemusí tomu vždy tak být. Vedle osobních preferencí je třeba brát v potaz tělesnou skladbu uživatele. Drobné ženě a statnému chlapovi zřejmě stejná matrace vyhovovat nebude. Obecně je tedy možné shrnout, že čím vyšší je váha člověka, tím je vhodnější tvrdší matrace.

Určitým oblíbeným kompromisem mohou být tzv. partnerské matrace, neboli matrace s rozdílnou tuhostí a případně jinou konstrukcí na každé straně. Strana SOFT (měkčí) vyhovuje více ženám a HARD (tvrdší) zase mužům. Otočením matrace si tedy zvolíte tuhost lůžka. Celková výška lůžka tedy zůstává stejná a je tak vhodná do „manželské postele“, tedy pro partnery. Navíc je zde minimální riziko, že zvolíte špatnou tuhost. Ve Slevomat.cz většinu našich matrací nabízíme v partnerském provedení. Díky rozdílné tuhosti na obou stranách můžeme bez nadsázky říct, že naše matrace vyhoví téměř každému.

Jak se ale vyznat v jednotlivých druzích pěny?

 Matrace z pěny FLEXIFOAM®

… je polyuretanová pěna vyvinutá naším hlavním dodavatelem, společností TROPICO. Pěna Flexifoam® svými vlastnostmi konkuruje dražším materiálům, vykazuje podobné vlastnosti jako studená pěna. Představuje vysoký komfort, kdy při ležení udržuje páteř ve správné anatomické poloze. Je charakteristická svou houževnatostí, elasticitou a tvarovou stálostí. Vyrábí se v několika hustotách a tedy tvrdostech, je tedy možné konstruovat kvalitní matraci za použití různých vrstev pěny Flexifoam®, nebo její výhody pocítíte u partnerských matrací, kde každá strana matrace je jinak tvrdá. Pro Vaši maximální spokojenost byly při výrobě využity nejnovější technologie např. 3D Rainbow, která zajišťuje, že ložná plocha je odolná a vzdušná. Nemusíte si lámat hlavu s jejich uložením, jsou vhodné pro všechny typy roštů.

 

Matrace z pojené, tzv. RE pěny

..matrace vyrobené z tzv. RE pěny obsahují jádro, resp. jeho středovou stabilizační část – vyrobenou z tlakově pojené vysokoobjemové pěny Flexifoam® RE-80 (stabilita + odolnost + dobré ortopedické vlastnosti). Při výrobě matrací „na rozměr“ vznikají pěnové odřezky, které jsou slisovány speciálním technologií pod vysokým tlakem tak, aby byla zachována požadovaná objemová hmotnost RE pěny. Jedná se tak o plnohodnotnou komponentu matrace, která samozřejmě tím, že využívá odřezky z pěny, dokáže pozitivním způsobem ovlivnit cenu a je v souladu s ekologickým chováním provozu výrobce. Flexifoam® RE pěna přináší matraci také vyšší tuhost. Matrace vyrobené z RE pěny jsou cenově velmi přijatelné a většinou tuhé, jsou vhodné i pro větší váhové kategorie.

 

Matrace ze studené pěny

Studená pěna je moderní materiál pro výrobu luxusních matrací vysoké kvality. Vyrábí se pomocí vody za studena, proto je nazývána studená. Její buňky jsou rozestoupeny dál od sebe, díky čemuž je pevná a poskytuje vysokou prodyšnost, ventilaci, tvarovou stálost a životnost.. Matrace ze studené pěny zahrnují širokou škálu typů, jejichž složení je specifické pro každý typ matrace.   Většinou se jedná o matrace sendvičového typu, tzn., že studená pěna je kombinována s jinou pěnou, nejčastěji línou neboli termopěnou. Ta optimalizuje svoji tuhost a tvar podle absorbovaného tepla, takže se ideálně přizpůsobí křivkám vašeho těla. Ať už vážíte 50 nebo 100 kg, spíte nejčastěji na boku nebo na zádech, matrace s jádrem ze studené pěny vám vždy poskytnou výtečné ortopedické vlastnosti. Díky kombinaci různých tuhostí pěn a propracovaným perforacím jádra zajišťují vždy ideální anatomickou polohu. Porovnáme-li studenou pěnu s pěnou Flexifoam, matrace vyrobené ze studené pěny mají komfortnější vlastnosti - jsou prodyšnější, poskytují lepší elastické vlastnosti, vyšší tvarovou stálost. U některých matrací můžete použít polohovací lamelový rošt, ale pro většinu z nich doporučujeme uložení na pevný lamelový rošt, který zároveň podpoří jejich anatomické vlastnosti.

 

Matrace z líné (pamětové) pěny

Viscoelastická, termoaktivní, kosmická, pěna s pamětí... to všechno jsou různé názvy pro jeden a ten samý materiál - línou pěnu. Její specifické vlastnosti spočívají v tom, že upravuje svoji tuhost podle tlaku a tepla lidského těla. Když si na ni lehnete, pěna se postupně uvolní a změkne podle Vaší tělesné teploty. Pro výrobu matrací se často kombinuje líná pěna se studenou. Spojíme-li tyto dvě pěny do jedné matrace, vznikají vysoce kvalitní výrobky výborných ortopedických vlastností. Variabilita různých tuhostí a tvarovatelností umožňuje uspokojit rozlišné požadavky všech zákazníků.

 

Matrace s gelovými segmenty – matrace Geltech®

 Pokud se spokojíte jen s tím nejlepším a nebojíte se nových technologií, zvolte si novinku – matrace s gelovými segmenty Geltech®.  Geltech je nově vyvinutý materiál s využitím ve výrobě matrací. Má řadu nových vlastností, které mají pozitivní vliv na náš spánek. Do těchto vlastností můžeme zahrnout udržování teploty, schopnost „obtékání“ těla (to znamená, že se vytvaruje přesně podle jednotlivých částí těla a udržuje je odlehčené) a mechanickou nezničitelnost.

 

Díky gelovým segmentům, které jsou vloženy do ložné plochy matrace, jsou vytvořeny akupresurní body, které pomáhají uvolnit svalstvo. Relaxaci svalstva také napomáhá bodově rozdílná tuhost ložné plochy a stálost Geltechu, která je doživotní.

 

Výhody materiálu GELTECH

Další výhodou materiálu Geltech jsou jeho hygienické vlastnosti. Roztoči a bakterie nemají šanci se na něm usadit a množit se. Proto je vhodný i pro děti, alergiky, ale také do nemocnic a léčeben.

 Vlastnosti gelových segmentů Geltech®

  • 3D přizpůsobení (3D deformace) = maximální podpora těla.
  • Nenarušuje krevní oběh v průběhu spánku = zamezuje přeležení.
  • Skvělá tepelná vodivost; Odvádí přebytek tepla (omezuje pocení), v případě chladu teplo kumuluje (pomáhá zamezit pocitu studených nohou a rukou).
  • Gelové segmenty plní zároveň masážní funkci (akupresurní body).
  • Gelové matrace Geltech® jsou díky gelovým segmentům vhodné pro široký rozsah hmotností
  • Geltech je tvarově stálý, zachovává si konzistenci = neměkne ani netvrdne.
  • Geltech má skvělé hygienické vlastnosti (nepodléhá zkáze, je čistý - roztoči a bakterie nemají šanci).
  • Geltech je čistý, zdravotně nezávadný, používá se i v estetické chirurgii
  • Geltech můžete přirovnat k působení např. gelových sedátek na jízdních kolech nejvyšší kategorie.
  • Přispívá k celkovému zklidnění spánku.

 

Matrace z BIO pěny

Záleží-li vám nejenom na svých zádech, ale také na přírodě a čistém životním prostředí, zvolte pro své spaní Bio matraci nebo-li matraci z BIO pěny. Má podobné vlastnosti jako matrace vyrobená ze studené nebo líné pěny, jen s jedním zásadním rozdílem: na jejich výrobu bylo použito převážně přírodních materiálů - olej ze skočce obecného (Verendy), rostliny známé již ze starého Egypta, nebo sojového oleje. To má velmi pozitivní vliv na náš ekosystém. Celosvětově se šetří cenné zásoby ropy, jejíž těžba negativně ovlivňuje životní prostředí. Bio pěna má navíc unikátní vliv na výsledné vlastnosti matrace - násobí se tažnost (elasticita), snižuje se tlaková deformace a zvyšuje se odrazová pružnost. Konstrukce jednotlivých typů matrací prošla dlouhodobým vývojem, aby bylo dosaženo co nejlepších vlastností za cenu, která je dostupná pro každého. Chcete-li mít dobrý pocit ze zdravého spaní, zvolte BIO matraci.

Na co matraci uložit?

 Každá matrace vyžaduje uložení na kvalitní rošt. Pro pěnové matrace jednoznačně doporučujeme pružné lamelové rošty. Dříve běžně používaný „deskový“ podklad již dnes na trhu neobstojí: kromě toho, že není pružný a u měkké matrace můžete jeho tvrdost nepříjemně pocítit, hraje zde roli i hygienický aspekt: matrací necirkuluje vzduch a není dostatečně odváděna vlhkost. Ta se následně hromadí v matraci, kde se množí plísně a mikrobi. Další z variant je pevný laťkový rošt: ten se skládá z několika pevných dřevěných latěk, spojených provázkem nebo látkou. Laťkový rošt již sice umožní odvod vlhkosti a prodyšnost, není ale stejně jako pevný rošt vhodný pro měkké matrace. Naopak kvalitní lamelový rošt je ideální řešení: skládá se z dřevěných, většinou březových lamel, po stranách uchycených v dřevěném rámu. V místě intenzivní opory těla většinou bývá vybaven regulátory tuhosti. Při zátěži se březové lamely prohnou a matrace tedy „nedosedne“ na tvrdý rošt či desku. Šetří tak nejen Vaše záda, ale i matraci samotnou. Na trhu jsou k dostání různé druhy – od jednoduchých přes polohovací, což ocení zejména vášniví čtenáři, dlouhodobě ležící nebo kojící maminky. Polohovací rošty se vyrábějí s manuálním nebo elektrickým polohováním. Volba je pouze na Vašich preferencích a Vaší peněžence.

A co naši nejmenší? Jak vybrat matraci pro děti?

Nesmíme zapomenout ani na děti. Děti, zejména miminka, prospí dokonce větší část dne, než my dospělí. Proto je pro ně výběr kvalitní matrace a lůžkovin také velmi důležitý ! Pro děti by měl být základem prodyšný rošt kvůli cirkulaci vzduchu a odvodu vlhkosti. Volíme rozhodně pěnovou matraci měkčího typu. Pružiny zdaleka nedokáží „obtéct“ malé lehké dětské tělíčko tak dobře, jako pěna. Velmi vhodné jsou matrace např. z pěny Flexifoam®, studené pěny nebo velmi oblíbené jsou též matrace vyztužené přírodní latex-kokosovou deskou. Ložná strana by měla být profilovaná – pro větší pohodlí a prodyšnost. Za velmi důležitou součást dětské matrace považujeme také potah. Ten by měl být snímatelný, prodyšný a pratelný alespoň na 60°C. Někdy bývá potah ve spodní vrstvě potažen nepropustnou vrstvou, která chrání matraci před pomočením.

 Přejeme Vám příjemný výběr a ještě příjemnější spánek ! Pokud si stále nevíte rady, kontaktujte naši poradnu na tel. čísle 608 608 313

 
 
TOPlist Nejprodávanější rozměry matrací:
matrace do postele 80x200 cm
matrace do postele 85x195 cm
matrace do postele 90x190 cm
matrace do postele 90x200 cm
matrace do postele 100x200 cm
matrace do postele 140x200 cm
matrace do postele 160x200 cm
matrace do postele 180x200 cm SEO webu sledují SEO nástroje.cz