Kvalitní spánek je důležitý, špatná postel se starou matrací nám ho nezaručí jistě.

V posteli strávíme jednu třetinu dne, proto ji vybírejme pečlivě. Dobrý spánek značně ovlivňuje naši náladu i zdraví. Podle odborných studií se prý během spánku regeneruje až 90 % psychických a fyzických sil. V opačném případě za problémy může špatná postel se starou matrací. Tělu totiž nestačí čalouněný otoman s péry nebo molitanový gauč. Aby si tělo mohlo přes noc odpočinout, a my jsme ráno vstávali čiperní, je nutné investovat do kvalitní postele, matrace a roštu.

 

Hlídáme rozměry

Samotná postel kvalitu spánku neovlivní tak jako rošt, matrace, ale i polštáře a přikrývky na přírodní bázi. Zdravotní problémy si můžeme způsobit i nesprávným výběrem postele, třeba když bude příliš krátká či úzká.

Minimální délka postele se řídí naší výškou, k níž připočítáme nejméně 25 cm.

Šířka postele musí být alespoň 80 cm, ale 90 nebo 100 cm poskytne větší pohodlí.

Standardní rozměry jednolůžka jsou 90 x 200 cm, dvojlůžka 140 x 200, 160 x 200 či 180 x 200 cm.

Výška postele musí být alespoň 30 cm nad podlahou (hygienické minimum je 25 cm), nejen kvůli pohodlnému vstávání, ale také s ohledem na prach a proudění vzduchu pod postelí. Ideální výška je 40 až 50 cm, pro starší a méně pohyblivé osoby až 60 cm.

 

Čelo postele

Moderní postele mívají na rozdíl od válend jedno až dvě čela. Čelo u hlavy nás chrání před průvanem a díky čelu nám nespadne polštář, naopak můžeme si o ně polštář opřít. V nohách postele se čelo nevyskytuje tak často, není tak důležité.

 

Cena postele

Cena postele závisí na materiálu a provedení. Levnější masivní postele jsou z borovice či smrku, dražší jsou z tvrdého dřeva (bříza, dub a buk). Při nákupu dáváme pozor, jestli je cena bez matrace a roštu, nebo zda je postel kompletní. Většinou si matraci a rošt vybíráme zvlášť.

 

Matrace ovlivní spánek

Kvalita spánku závisí především na tom, jaké matrace zvolíme. Naše požadavky jsou individuální. Důležité je, aby matrace podepřela a udržela páteř při spánku v jejím přirozeném tvaru. Meziobratlové ploténky se tak mohou uvolnit a nedochází k jejich deformaci a následné bolesti zad.

Málokdo ví, že např. špatný stav páteře zapříčiněný nezdravým spánkem může být až z 60 % příčinou všech nemocí.

Volit můžeme matrace pružinové, latexové, pěnové PUR, pěnové HR a matrace z tzv. líné (paměťové) pěny, gelové matrace, matrace ze studených pěn i matrace z bio pěn. Pokud si nejsme jisti, poradíme se s odborníky.

 

Volba vhodného roštu

Pro zdravé spaní je důležitý i správný rošt, jenž zaručí dobrou funkčnost matrace.
Postelové rošty se dělí na dvě základní skupiny: lamelové a segmentové.

Lamelové rošty se od sebe liší uložením lamel, jejich šířkou a počtem, vzdáleností mezi lamelami a možností nastavit tuhost.

Segmentové rošty jsou vyšší kategorií kvality s pružným podepíráním těla, které dokážou ideálně rozložit hmotnost těla.

Oba typy roštů jsou dostupné ve variantách nepolohovatelné, manuálně polohovatelné nebo polohovatelné pomocí motoru.

Kontinentální neboli postele se systémem boxspring, jsou dnes v kurzu. I s matrací jsou vysoké 60 až 70 cm, někdy i více. Od běžných postelí se liší zpracováním. Nemají klasický spodní rošt, ale místo něj mají pružinovou matraci v postelovém rámu.

Tato boxspringová základna, jak se rámu říká, plně zastupuje obvyklý rošt a zachovává i jeho vlastnosti. Tento díl postele slouží jako ortopedický a ventilační podklad pro hlavní matraci, na kterou se pak ještě pokládá tenčí svrchní matrace, tzv. topper. Jeho úkolem je především změkčení matrace a vyrovnání nerovnoměrného tlaku matrace na tělo. Topper tedy zvyšuje pohodlí a kvalitu spánku.

 
 
TOPlist Nejprodávanější rozměry matrací:
matrace do postele 80x200 cm
matrace do postele 85x195 cm
matrace do postele 90x190 cm
matrace do postele 90x200 cm
matrace do postele 100x200 cm
matrace do postele 140x200 cm
matrace do postele 160x200 cm
matrace do postele 180x200 cm SEO webu sledují SEO nástroje.cz